تصمیمات مهم صنایع معدنی با بانک مرکزی

نوشته شده توسط خانم محبی در شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

جلسه ای در بانک مرکزی با حضور شرکتهای بزرگ معدن و صنایع معدنی کشور در خصوص تامین ارز نیما برگزار شد که مهترین تصمیمات آن در پی می آید.

1- در صورت کاهش صادرات نفت به زیر 1 میلیون بشکه در روز، فولادسازان و بخش معدن متولی تامین ارزی بخشی از کالاهای اساسی خواهد شد و رشد صادرات آنها، استراتژیک و ملی خواهد بود.

2- مصرف ارز صادراتی توسط خود شرکت مجاز بوده و در هنگام ثبت سفارش، گزینه ارز متقاضی پر و شماره گواهی مربوطه به بانک ارایه شود.

3- به نظر میرسد در خصوص صادرات کشور بزرگنمایی شده و خبری از عرضه 40 میلیارد دلار در نیما نیست لازم است وزارت صمت اقدام به بالانس عرضه نیما با تقاضای صنعت نماید(مواد اولیه، بدهی ها و تعهدات) .بانک مرکزی توان تامین ارز صنایع را ندارد و سیاست فعلی بانک، عدم دخالت در بازار است.

4- گلوگاه تخصیص ارز فعلا دفاتر تخصصی وزارت صمت بوده که مسئولیت اولویت بندی تقاضا را نیز دارند.لازم است توسعه متوقف و امور بهره برداری در دستور باشد.

۵- ۹۰درصد سامانه نیما فعلا از ارز پتروشیمی تامین اعتبار میشود و معدن و فولاد نیز به آن سریعا اضافه شود.

6- منابع زیادی در کره جنوبی در دسترس بوده و بانک مرکزی آماده تهاتر وون کره جنوبی با روپیه هند است.گسترش تجارت با روسیه، لازمه افزایش تبادلات ارزی 2 کشور بوده که در بخش نفت، محدود است.

7- یک دوره آموزشی ویژه از طرف بانک مرکزی برای صنایع صادرات محور و نحوه عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما در اسرع وقت تشکیل شود.

منبع : معدن 24

بازدیدها : 1,105 بار دسته بندی ها: ,
برچسب ها : , , , , ,

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

توجه: Html ترجمه نمیشود!

*

4 × = 20

ورود به صفحه اینستاگرام ما
ورود به صفحه فیسبوک
ورود به صفحه توییتر ما
ورود به کانال تلگرام