امتناع بانک‌ها از پذیرش پروانه معادن خراسان شمالی

نوشته شده توسط خانم محبی در تیر ۱۷, ۱۳۹۷

بر اساس تبصره یک ماده 9 قانون، موسسات مالی همچون بانک ها مکلف هستند برای پرداخت تسهیلات، پروانه بهره‌برداری معادن را به عنوان وثیقه قبول کنند.

وی با تاکید بر اینکه بانک ها قانون مزبور را در کشور اجرایی نمی کنند افزود: وزیر کشور به تمام استانداران اجرای این قانون را ابلاغ کرده است اما اجرایی نمی‌شود.

وی در باره علت اجرایی نشدن این قانون توسط بانک‌ها با اشاره به نبود ارزش‌گذاری بر معادن تصریح کرد: تا کنون ارزش‌گذاری دقیق و مناسب بر روی معدن انجام نشده و هیچ ارگان و نهادی هم در این باره ورود نداشته است که میزان ذخیره و ارش معدن را ارزش‌گذاری کند.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: بانک ها به دنبال وثیقه‌های سهل البیع هستند و از این رو ترجیح می دهند از پذیرش پروانه های بهره برداری معادن امتناع کنند.

وی گفت: در این زمینه، تفاهم سه جانبه ای میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی منعقد شده و در صورتی که معدنکار متقاضی دریافت تسهیلات، با کمبود وثیقه روبه رو باشد، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، ضمانت معدنکار را تقبل می‌کند.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطر نشان کرد: فرآیند ضمانت نیز ساده است و نگرانی برای معدنکار در این باره وجود ندارد.

در خراسان شمالی 236 معدن دارای پروانه بهره برداری است که از این تعداد 122 معدن، فعال است.

میزان ذخیره قطعی معادن استان یک میلیارد و 58 میلیون تن و میزان ذخیره استخراج اسمی معادن 11 میلیون و 500 هزار تن است و سالانه پنج میلیون و 800 هزار تن ماده معدنی در استان استخراج می شود.

میزان سرمایه گذاری در بخش معدن استان یکهزار و 340 میلیارد ریال گزارش شده است.

منبع : تی نیوز 

بازدیدها : 487 بار دسته بندی ها:
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

توجه: Html ترجمه نمیشود!

*

6 + 1 =

ورود به صفحه اینستاگرام ما
ورود به صفحه فیسبوک
ورود به صفحه توییتر ما
ورود به کانال تلگرام