راز معدن گل گهر به روایت گلی و گوهر

نوشته شده توسط خانم محبی در مهر ۱۱, ۱۳۹۷

به نقل از وبسایت ماین نیوز ، «نام گل‌گهر را از من که گلی و خواهرم گوهر در سال 1340 گرفتند»، این گفته دو خواهر گلی و گوهر شاهمرادی است که با مدرک و شواهد می‌گویند از عشایر ساکن در منطقه گل‌گهر امروز بودیم و پدرمان حبیب‌الله شاهمرادی که می‌توان گفت: کاشف این معدن در سال 1340 بود، نام من و خواهرم را بر روی این منطقه گذاشت تا به خاطر کشف معدن نام اصلی و شناسنامه آن باشد.

این دوخواهر می‌گویند ما که کودکی 7 ساله بودیم و از آن زمان به یاد داریم، پدرمان که الان در قید حیات نیست ده‌ها کارگر را به‌کار گرفت و چند اتاق ساخت تا معدن را بتواند استخراج کند اما وضعیت مالی پدر و حتی فروش گوسفندان عشایری‌مان نتیجه نداد و نبود امکانات پدر را به این فکر انداخت تا با ادارات مربوطه به صنایع استان در میان گذاشته شود که مسؤولان آن روز هم ما را تشویق و خبر از کشف معدن آهن را دادند.

این دو خواهر می‌گویند ما تاکنون طی چندین سال گذشته به همه مسئولان استانی و کشوری شرح حال خود را نامه‌نگاری کردیم و هیچ توجهی هم به ما نشده و امروز مکان و منزل ما شده است یکی از معادن بزرگ آهن کشور بدون اینکه به ما توجه کنند یا سهمیه اشتغالی برای جوانانمان بدهند.

این خواهران که امروز در روستای نصرت‌آباد سیرجان ساکن هستند و به سختی معیشت می‌کنند، می‌گویند کاش مسئولان استانی و کشوری و حتی مدیران ارشد گل‌گهر حتی وقت ملاقاتی به ما می‌دادند تا حداقل حرفمان را گوش کنند.

در همین راستا خیلی از کسانی که سنشان بالای 60 سال است و با این منطقه آشنایی دارند و عشایر منطقه و محل سکونت‌شان را می‌دانند گفته‌های گلی و گوهر شاهمرادی را تایید کرده و خروجشان از منطقه عشایرنشینان بدون احقاق حقی را ناشی از بی‌کسی و نابسامانی آنان پس از مرگ پدر می‌دانند و می‌گویند مسئولان گل‌گهر که در سطح کشور و منطقه می‌درخشند، خوب بود پاسخگوی این خانواده باشند.

بابایی مدیر روابط عمومی مجتمع معادن سنگ آهن 2 و 4 در سال 91 ضمن تایید این نامگذاری در مصاحبه‌ای در نشریات محلی سیرجان گفته بود: این معادن در دهه 30 توسط یک معدنکار به‌نام شعبان فتاحی و حبیب‌الله شاهمرادی کشف می‌شود و این معدنکار نام گلی و گوهر را که از دختران شاهمرادی بودند روی منطقه می‌گذارد و ذخائر این معدن تا دهه 60 دست نخورده باقی می‌ماند و از سال 60 عملیات اکتشاف آغاز می‌شود.

مطلب فوق صرفا ادعای دو خواهر به نام‌های گلی و گوهر شاهمرادی بوده و خبرگزاری فارس فقط آن را انعکاس داده و این مطلب را تأیید یا رد نمی‌کند.

منبع : ماین نیوز

بازدیدها : 1,982 بار دسته بندی ها: ,
برچسب ها : , , , , , ,

مطالب مرتبط :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

توجه: Html ترجمه نمیشود!

*

9 × = 54

ورود به صفحه اینستاگرام ما
ورود به صفحه فیسبوک
ورود به صفحه توییتر ما
ورود به کانال تلگرام